Barış Özcan Kimdir?

  • Barış Özcan’ın Başarılarla Dolu Hayat Hikayesi

Youtube Türkiye’ye bir anda bomba gibi giren ve kısa sürede yükselen Barış Özcan 44 yaşında, evli ve bir de çocuk babası. Aslında herkesin “Deli mi bu adam? Anlattığı şeylere bak.” dediği Barış Özcan oldukça dolu bir kariyere sahip. Öğrenim hayatına Marmara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi okuyarak başlayan Özcan, sonraki yıllarda mesleğini devam ettirirken bir yandanda medya sektörüne girmeyi planladı. Bu amaç ve hedeflerle birlikte “Abak.us” medya ajansının genel başkanı sıfatını zaman içerisinde kazandı. Bu medya ajansı global olduğu için Barış Özcan uzunca bir süre İstanbul ve NewYork arasında uçuşlar yaptı.

Aynı zamanda Barış Özcan, Youtube sektörü içerisine girmeden önce pek çok ünlü markanın medya yönetimini yapıyordu. Eğer bu markalardan birkaçını saymamız gerekirse; Türk Hava Yolları, LC Waikiki, BASF, Türk Telekom, NYMag ve Timeout gibi pek çok ismi sayabiliriz. Bahsettiğimiz gibi Barış Özcan’ın hayatı aslında hepimize örnek olacak olan başarılarla dolu. Tüm bunların yanında Adobe’nin Akdeniz Ülkeleri Satış Temsilciliğini uzun bir süre yürüttü. Bütün akdeniz ülkelerinin satışından tek başına sorumlu lider bir isimdi. PDF ve Flash gibi şirketlerde kendisiyle uzun dönemler boyunca çalıştı.

TRT, El Cezire, CNN Türk gibi pek çok kanal kendisinden son yıllarda belgesel çekmesini istedi. Barış Özcan uzunca bir süre bu kanallara hem belgesel fikirleri verdi, gerektiği yerde kamera karşısına geçti, gerektiği yerde çekimleri tek başına yaptı. Tüm bu başarılarla dolu olan hayat nasıl oldu da bir anda youtube üzerine yoğunlaştı? İşte herkesin merak ettiği sorular ve aydınlanmak için yakacağımız birkaç meşale!

baris-ozcan-kimdir

  • Barış Özcan’ın Youtube Hikayesi

Barış Özcan youtube kanalında anlattığı fikirlerini, düşüncelerini, araştırmalarını zaten uzun yıllardır pek çok platformda dile getiren bir insandı. Aslına bakarsak sadece bizim ondan haberimiz yoktu. Bize anlatarak öğretmeye çalıştığı şeylerin sebebi de tam olarak buydu. Biraz kafanız karıştı değil mi? İşte tam bir Barış Özcan tarzı yazı!

Demek istediğimiz tam olarak şu: Eğer Barış Özcan’ın bize aşılamak istediği araştırmacı ruha sahip olmuş olabilseydik, zaten o farklı kanallarda ve platformlarda konuşmalar yaparken onu dinliyor ve tanıyor olurduk. Barış Özcan uzun yıllar global bir konuşma platformu olan ve dünyanın her yerinden konuşmacıların katıldığı TEDx’te konuşmalar düzenlendi. İnsanlığa birşeyler anlatmak istedi. Zaman içerisinde bunun bu platformlar ile mümkün olmadığını farketti. Gelecek nesilleri oluşturacak olan gençlerin daha çok youtube platformu ile ilgilendiğini farkedince, hedefini değiştirdi. Doğru adımlar ve doğru kararlar Barış Özcan’a başarıyı ve ideallerini getirdi. Onun ideali youtube üzerinden milyonlarca tık almak değildi. Milyonlarca tık içerisinden kendi fikirlerini anlayabilen insanları istiyordu. Youtube öncesinde de çeşitli platformlarda ve dünyanın pek çok yerinde tanınan bir insandı. Demek istediğimiz Barış Özcan’ın fenomen olmak gibi bir derdi yoktu. Olamazdı da. Zaten Works World’de bir dünya yıldızı olma yolunda ilerliyordu.

  • Gizemlerin Peşinden

İnsanoğlu her zaman merak duygusuna yenik düşmüştür ve merak duygusu bizi peşinden sürükleyen en güzel şeydir. Eğer merak olmasaydı insanlık bugün hala taşları yontmaya çalışıyor olurdu. Barış Özcan’ın anlatımlarını izleyerek konuları daha detaylı araştırmalısınız. Videoları izledikten sonra kapatık geçmeyin. Barış Özcan bizlere kısacık vakitte birşeyler anlatmaya çalışıyor. Onun açtığı pencereyi daha da genişletin. Gölün suyu size yeterli gelmesin. Gölün içinden okyanuslara doğru akın. Ve dünyayı keşfedin ..

Cevap