Ruhi Çenet Kimdir?

“Aslında Ruhi Çenet’i Youtube’un esrarengiz ve gizemli adamı olarak adlandırabiliriz. Henüz yıllar önce youtube üzerinde hiçbir bilgi ve merak kanalı bulunmuyorken Ruhi Çenet adı bu içerikler ile nasıl bir anda marka oldu? Onu bu konuları araştırmaya ve merak etmeye iten sebepler nelerdi? Hızlı bir yükselişi bir anda yakalaması nasıl oldu? Bu ve bunlara benzer tüm sorular ile Ruhi Çenet’in hayatını incelediğimiz bu yazıyı bir nefeste okuyacaksınız..”

  • Deprem’in Yıkıcı Etkisi

Ruhi Çenet çocukluğunu Manisa ve Bandırma’da geçirmişti. İsmini aldığı dedesini çok seviyordu. Belki de kaderin bir oyunu yada misyonu olarak kendisine bu isim verilmişti. Çünkü Ruhi isminin Türkçe anlamı Ruhsal demekti. Bu işlere merakının başlangıcı ise çok eski yıllara ve çocukluğuna dayanıyor. Çocukluğundan itibaren merak eden ve araştıran bir yapısı vardı fakat onu bu konulara tamamiyle iten sebep Türkiye’yi derinden sarsan olay ile pareleldi. Çocukluk yıllarında ailesinin izni ile Gölcük’te akraba ziyaretine giden Ruhi farkında olmadan bir anda kendisini 17 Ağustos 1999 depreminin içerisinde buldu. Bir hafta boyunca kimsenin haber alamadığı Ruhi Gölcük’te insanı sarsan pek çok olay ile yüz yüze geldi. İnsanların hırsızlık yaptığı, binaların altında kaldığı bir kaos ortamını henüz çok küçük yaşta yaşamıştı. Ailesi Ruhi’den tam bir hafta boyunca haber alamadı. Artık öldüğü düşünülen Ruhi bir anda tekrar ortaya çıkarak ailesinin yanına dönmüştü.

ruhi-cenet-kimdir-1

  • Genç Yaşta Hindistan Macerası ve Youtube’a Giriş

Tüm bu yaşanılan kötü günlerin ardından ailesinin yanına dönen Ruhi, üniversiteye başlayacağı dönemde Hindistan’a gitmeyi tercih etti. Her zaman merakına ve araştırma hissine yenik düşen Ruhi böylece Hindistan’da yazılım mühendisliği okumaya başladı. Hindistan’da okuduğu sırada 2012 yılına gelindiğinde Youtube üzerinden Türkçe içerik üretmeye başladı fakat yükselişe geçmesi elbette bir anda gerçekleşmedi. Hazırladığı videolarda onu zirveye taşıyacak olan esrarengiz sesini henüz kullanmıyordu. 40.000 aboneye ulaşmasının ardından Ruhi videolarına sesli olarak devam etmeye karar verdi. Bu da onu zirveye taşımaya başlayan nokta oldu. Toplumun böylesi bilgilere ne kadar meraklı olduğunu farkeden ve bu sektör üzerinden kendini çok fazla geliştirebileceğini düşünen Ruhi Çenet Hindistanda okulunun bitmesinin ardından Türkiye’ye dönüş kararı aldı. Hızlı bir şekilde kitlesi artan Ruhi Çenet’i bugün taklit eden youtuber sayısı hayli fazla olsa da hiçbirinin Ruhi Çenet gibi içerikler hazırlayamadığı bir gerçek.

  • Türkiye’nin Araştırmacısı

Yabancı diller konusunda kendisini geliştirmiş olan Ruhi bugün pek çok yabancı youtube kanalı üzerinden içerikleri araştırarak kendi içeriklerini oluşturmakta. Okuduğu kitaplar ve izlediği filmler üzerinden merak duygusu üzerine araştırdığı bilgileri toplayarak harmanlıyor ve bizlere sunuyor. Adeta Ruhi Çenet için Türkiye’nin youtube üzerinde ki Discovery Channel’ı diyebiliriz. Gencinden yaşlısına herkesin Ruhi Çenet ismini bilmesinin sebebi ise toplumumuzun merak duygusu. Aslında bu duygu toplumumuza da ait değil, insanlığa ait diyebiliriz. Ruhi bunu referans olarak almaya çok iyi başarıyor.

  • Kaynaklı İçeriklerin İlki

Elbette her insanın hata yapması mümkün olduğu gibi Ruhi’de geçmişte bazı hatalar yaptı. Yabancı içerik kanallarından birebir tercüme olarak videolar hazırlayıp kendi kanalında paylaştığı da oldu. Bu sebepten ötürü eleştiri yağmuruna tutulmasının ardından artık böylesi nadir içerikleri tekrar yapmayacağını, hazırladığı videolarda eğer yabancı kanallardan içerik alırsa bunu kaynak olarak göstereceğini beyan etti. Hiçbir Türk youtuber kanalında kaynak gösterimi bulunmazken artık Ruhi Çenet’in kanalında izlediğiniz videolarda biyografi kısmına bakarsanız yabancı içerikli pek çok site veya youtube kanalına rastlayabilirsiniz. İşine emek veren youtube’un nadir isimlerinden bir tanesi Ruhi Çenet..

Cevap