Youtube Like ve Dislike Nedir? Ne İşe Yarar?

Youtube Like ve Dislike Nedir? YouTube Like ve Disslike Ne İşe Yarar?

youutbe-like-disslike

Modern internet çağının en çok kullanılan sosyal medya mecralarından biri olan Youtube, yüklenilen ve paylaşılan videolar vasıtası ile kullanıcılarına bir ek gelir kapısı haline gelmiştir. Hatta bu gelir kapısı bazen Youtuber’lık yolunda ilerleyen kimseler için aylık net ve yüksek gelir elde edebilmelerine olanak sağlar. Bu yüzden Youtube üzerinden paylaşılan videonun izlenmesi ve beğeni alıp almaması da önem teşkil eder.

youtube-like

 YouTube Like Ne İşe Yarar ve Kavramı Nedir?

Youtube, her kullanıcısına bu platform üzerinden kanallar açarak kendi videolarını yükleme imkanı tanımaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu imkan ile her Youtube kullanıcısı kendine ait videoları Youtube kanalı üzerinden paylaşabilir. Bu videolar sayesinde kullanıcılar abone sayısını arttırabilir ve video izlenme oranlarını yükseltebilir.

Youtube’a yüklenilen videoların altında mutlaka bir like ve dislike butonu bulunmaktadır. Like İngilizce bir kelimedir ve Türkçeye “beğeni” anlamında çevrilmiştir. Like sayısı yüksek olan videolar Youtube tarafından üst sıralara taşınmaktadır. Bu sayede kullanıcı ve kanal sahibi kimselerin videolarına like alabilmesi Youtuber’lık yolunda önem tekil eder. Like sayısı yüksek videolar daha çok kişiye ulaşabilirken videonun izlenme ve abone sayısına bağlı olarak kanal sahibinin Youtube üzerinden gelir elde edebilmesi kolaylaşır.

youtube-disslike

Youtube Dislike Ne İşe Yarar ve Kavramı Nedir?

Youtube kanalı sahipleri video yüklediklerinde aboneleri ya da ziyaretçileri bu videoları beğenip beğenmeme hakkına sahiplerdir. Dislike kavramı da bu sebepten mevcuttur. Yine İngilizce bir kelime olan dislike, Türkçeye “beğenmeme” olarak çevrilmiştir. Youtube üzerinden çok fazla dislike almış olan bir videonun izlenme oranı da oldukça düşer. Hatta like ve dislike sayısı arasında uçurum olan videolar kontrol edilir ve şayet uygunsuz içerikler taşıyorsa yine Youtube tarafından kaldırılır. Bu durum videonun içeriğine göre kanal kapatmaya kadar gidebilmektedir. Bu yüzden like kadar dislike butonu da oldukça önem teşkil eder. Youtube üzerinden gelir elde edip popüler olmak isteyen kişilerin bu iki kavrama dikkat etmeleri önem taşır.

 

Like Sayısı Arttırmak İçin Yapılabilecek Şeyler

Like sayısı Youtuber’lık yolunda ilerleyen kimseler için izlenme ve abone sayısı kadar önemlidir. Bu yüzden bu sayının artması için ekstra işler yapılabilir. Örneğin içeriği ilgi çekici olan her video yüksek oranda like almış videolar olmaktadır. Bu yüzden kanalınıza yüklediğiniz videoların ilgi çekici ve tercih edilebilir olmasına önem göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra bir takım hileli yöntemler de mevcuttur. Örneğin bu hizmeti vermekte olan bir takım internet siteleri üzerinden beğeni sayısı satın alabilirsiniz. Fakat bu alış verişi yapacağınız sitelerin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

uzgun-smile-disslike

Bir Video Neden Dislike Alır?

Şayet bazı Youtube videolarının dislike sayısı like sayısından oldukça fazlaysa bunun bir kaç nedeni olabilir. Rahatsız edici ve uygunsuz içerikteki videolar izlenme oranı yüksek olsa da dislike sayısı fazla olan videolardır. Zaten bir süre sonra bu türevdeki videoların Youtube üzerinden kaldırılması da söz konusudur.

Cevap