Youtube Yaş Kısıtlaması Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Youtube Yaş Kısıtlaması Nedir?

youtube-yas-kisitlamasi

Hemen hemen her türden içerikleri barındıran videoların kolayca yüklendiği ve paylaşıldığı bir sosyal medya platformu olan Youtube, ülkemizde de oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Haber içerikleri, viral videolar, ünlü sanatçıların klipleri ve birbirinden ilginç içeriklerin yer aldığı bu platform Youtube üzerinden gelir elde edebilme fırsatı sayesinde gün geçtikçe daha da büyümektedir.

Her kesimden ve her yaştan insan birer Youtube kullanıcısı ve hatta Youtuber olabilir. Tek yapmanız gereken ücretsiz Youtube hesabı oluşturarak sınırsız içerikteki videolarınızı bu platformda paylaşmaktır. Bu durum Youtube temek ilkelerine yaş kısıtlaması faktörünü getirmiştir. Bazı sakıncalı ve müstehcen içeriklerin küçük yaştaki kimseler tarafından görülmesi ve izlenmesi Youtube’un bu politikası sayesinde engellenmiştir.

Yaş Kısıtlamalı İçerik Nedir?

Youtube kendi içerisinde belli bir içerik politikası izlemektedir. Bu politikaya göre her şiddet içeren ve uygunsuz içerik bu platform üzerinden kaldırılmaz. Fakat bu az etkili uygunsuz içeriklerin yaş kitlesi değiştirilebilir. Bu sayede küçük yaştaki kullanıcıları Youtube videoları üzerinden olumsuz etkilenmesi de engellenmiş olur. Bu kısıtlama 18 yaşın altındaki her çocuk birey için uygulanmaktadır.

Daha fazla bilgi için : https://support.google.com/youtube/answer/2802167

Yaş Kısıtlamalı Video İçerikleri Nelerdir?

Aşırı şiddet ve küfür içerikli videolar yaş kısıtlaması gerektiren başlıca videolar arasında gelmektedir. Savaş görüntüleri, işkence içerikli görüntüler ve videolar yasaklanma politikası altında değilse yaş kısıtlaması kuralına takılır. Bunun yanı sıra çıplaklık ve müstehcen içerikler de yaş kısıtlaması gerektiren içeriklerdir. Amaç 18 yaş altındaki kullanıcıları bu tarz görüntüler vasıtası ile ruhsal anlamda etkilememektir.

Videolara Yaş Kısıtlaması Nasıl Eklenir?

Youtube kullanıcıları kendi videolarına yaş kısıtlaması eklerler. Youtube kendi aldığı karar ile bir başkası tarafından yüklenen olumsuz içerikli videoya bu kısıtlamayı getiremez. Bu kısıtlama video sahibinin isteği doğrultusunda eklenir ve Youtube tarafından uygulanır. Youtube bu isteği kalıcı olarak tutar ve değiştirmez.

İçeriklere yaş kısıtlaması eklerken kullanıcıların müstehcenlik ve şiddet içerikli videoları sınıflandırmaları gerekir. Yaş kısıtlaması özelliğinden yaralanmak için yapmanız gerekenler; Youtube’a video yükledikten sonra “Gelişmiş Ayarlar” sekmesini tıklayarak “Yaş Kısıtlaması” kutucuğuna tıklamaktır. Bu işlemin ardından videonuza yaş kısıtlaması politikası uygulatmış olursunuz ve bu içerik giriş yapılmadan ve 18 yaş altındaki kişiler tarafından izlenemez.

video-yas-kisitlamasi-1

 

 

video-yas-kisitlamasi-2

 

video-yas-kisitlamasi-3

Yaş Kısıtlamalı Videoların Reklam Durumu

youtube-yas-kisitlamasi-reklam

Eğer Youtube kanalınıza yüklediğiniz videoya yaş kısıtlaması uygulaması ile 18 yaş üstü izleyici kuralı getirdiyseniz reklam uygulamasından kesinlikle faydalanamazsınız. Bu türevdeki videolar kısıtlı mod ile gösterilmektedir. Bu durum da videolara herkesin ulaşabilmesini engeller. Bu yüzden Youtube reklam politikası, bu gibi uygunsuz içerikli ve kısıtlamalı videolara reklam alımı yapmaz. Reklam içerikli olmayan videolardan da kullanıcılar para kazanamaz. Bu yüzden yaş kısıtlaması getirmeden önce video içeriğinin gerçekten uygunsuz bir içerik olup olmadığına dikkat etmeli ve bu duruma göre karar vermelisiniz.

 

Cevap