YouTube’da Trendler Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet çağının en çok tercih edilen ve kullanılan sosyal medya platformu olan Youtube, kuruluşundan bu yana popülerliğini bir kez olsun bırakmadan korumaktadır. Son zamanlarda Youtuber’lık adı altında çıkan ve bir nevi meslek haline gelen trend sayesinde de kişiler bu mecra üzerinden aylık kazançlar elde edebilmektedir. Youtube da yüklenen ve en çok izlenen videolar için bünyesinde “Trendler” sekmesi adı altında bir sınıflandırma bulundurur.

Trendler Sekmesi Nedir?

Youtube üzerinden yayınlanmış ve o bölgede çok fazla izlenmiş ya da beğeni almış videoların yer aldığı sekmeye Youtube Trendler Sekmesi denmektedir. Bu sayede Youtube kullanıcıları tüm dünyada popüler olan ve beğeni alan videolara kolaylıkla ulaşabilecektir. Trendlerde yer alan içerikler hemen hemen her konuda olabilmektedir. Örneğin dünyada çok beğenilen bir sanatçının yeni ve beklenen klipi, bir takım viral içerikler ya da kişilere ilginç gelebilecek olan her şey bu sekmede yer alabilir.

Youtube Trendler Sekmesi’nde Nasıl Yer Alınır?

Eğer çekilen ve Youtube kanalına yüklenmiş olan video geniş kitleler tarafından izlendiyse ya da fazlaca beğeni aldıysa bu sekmeye girmeye hak kazanabilir. İlginç ve şaşırtıcı içerikler genelde bu sekmede sıkça yer alan içeriklerdir. Fakat sansasyonel içerikler bu sekmede yer almayabilir. Örneğin aşırı şiddet ve uygunsuzluk içeren videolar trendler sekmesine giriş yapamaz ve kısa sürede de kaldırılabilir.

Aynı zamanda izlenme sayısı ve izlenme hızının da bu sekmedeki videolar üzerinde etkisi mevcuttur. Kısa sürede çok fazla beğeni ya da izlenme alan videonun trendler sekmesine girebilmesi oldukça kolaydır. Bunların yanı sıra Youtube, trendler kısmında yer alan videoların evrenselliğine de dikkat eder. Bir video dünyanın çeşitli yerlerinde oldukça fazla izlendiyse o video mutlaka trendler sekmesine girmeye hak kazanmış olur.

Youtube Trendler Sekmesi Gizlilik Esaslıdır

Youtube Trendler sekmesinde yer alabilecek nitelikte bir videonuz varsa izlenme ve beğeni sayısını arttırmak adına gizlilik kısmını herkese açık yapmış olmanız oldukça önem teşkil eder. Çünkü gizlilik esaslı olan videolar geniş kitlelere ulaşamaz. Bu yüzden trendler sekmesinde de yer edinemez.

Her Popüler Video Bu Sekmede Yer Alır mı?

Youtube Trendler Sekmesi hemen hemen her saat başı ya da her gün güncellenmekte olan bir sekmedir. Fakat bu her popüler videonun burada yer alacağı anlamına gelmez. Dünya üzerinde milyonlarca Youtube kanalı ve Youtube’a yüklenen videolar bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu popüler video niteliği taşısa da her zaman trendler sekmesinde yer alma fırsatını elinde bulunduramayabilir. Youtube Trendler Sekmesi anlık değişen ve gerçekten her kesimce izlenebilen türden popüler videolara ayrılmış bir sekmedir. Merak unsuru uyandıran ve beğenilen bir video olan hatta nüfusun pek çok kesimince beğenilme ihtimali olan popüler videolar bu sekmede yer almaya hak kazanabilir.

Cevap